Dansk Metallurgisk Selskab

Vintermødet 2018


Dato og tid

Onsdag d. 24. januar 2018 kl. 12:00 PM til fredag d. 26. januar 2018 kl. 2:00 PM

Tilmeldingsfrist

Fredag d. 19. januar 2018 kl. 9:00 AM

Sted

Himmerland Golf og Spa Resort
Centervej 1
9640 Farsø
Denmark

Arrangør

Dansk Metallurgisk Selskab
fmd@d-m-s.dk

Vintermødets tema: Avanceret formgivning, processer, materialer og egenskaber

Vintermødet er en 2½-dags konference arrangeret Dansk Metallurgisk Selskab.  Denne gang sigter konferencen mod en bred dækning af samspillet mellem proces, materialevalg og materiale- og produktegenskaber. Alle formgivningsteknikker, f.eks. støbning, smedning, formgivning ved termisk samling eller additive manufacturing, er i fokus. Yderligere relevante temaer er kvalitetssikring af færdige komponenter og faktorer med betydning for komponenternes levetid, f.eks. efterfølgende overfladebehandlinger.

Virksomhedsbesøg: Sintex A/S

Sintex er baseret på højteknologiske og kundespecifikke produkter inden for pulverbaserede løsninger. Kernekompetencerne anvendes i samarbejde med kunderne til at skabe intelligente løsninger.

Innovation, teknologimodning og produktionsindkøring er baseret på udbredt videndeling. Innovation inden for eksisterende og nye teknologiområder er en fundamental del af Sintex’ forretningsskabelse.

Program

Onsdag d. 24/1

11:30-12:30 Frokost

12:30 Fællestransport til Sintex

19:00 Middag

Torsdag d. 25/1

9:00- 9:40 Niels Bay, DTU Mekanik ”Udviklingstendenser inden for industriel metalformgivning”         

9:40- 10:10 Karl Brian Nielsen, Aalborg Universitet “Digital twins for the optimization of forming operations”

10:10-10:40 Alberto Lapina, MAN Diesel & Turbo “Exhaust valve spindles for marine diesel engines manufactured by hot isostatic pressing”

10:40-11:00 Kaffe

11:00-11:30 Michel Honoré, FORCE Technology ”Næste stop: Geostationær bane - 24 år med udvikling og produktion af raketdyser til ARIANE”

11:30-12:00 Jesper V. Carstensen, MAN Diesel & Turbo ”Procesoptimering og efterbehandling af indkøringsbelægning på stempelringe”

12:00-12:05 Gruppebillede

12:05-13:00 Frokost, samt tid til netværk

13:00-13:30 Benny Endelt, Aalborg Universitet “Selvkalibrerende processer inden for plade- formgivning”

13:30-14:00 Niels Skat Tiedje, DTU Mekanik ”Kobling mellem vækstbetingelser og form for grafit i støbejern”

14:00-14:30 Sasha Vuckovic Hitachi High-Technologies "Material analysis using Scanning Electron Microscopy and X-Ray Spectroscopy"

14:30-14:50 Kaffe

14:50-15:20 Dagny Stengaard Primdahl, Per Sigaard Christensen og Nikolaj Zangenberg, Teknologisk Institut ”Residual stresses after forming: measuring methods and cases”

15:20-15:50 Christian Haastrup Merrild, DAMRC ”Anvendt materialeafspænding med vibrationer”

15:50-16:10 Kaffe og sodavand

16:10-16:40 Mads Brink Laursen, TRD Surfaces ”Unikke overfladeteknologier til forædling af stål mod slid og korrosion”             

16:40-17:10 Ömer Can Kücükyildiz, DTU Mekanik "Undersøgelse af overfladereaktion og spændings-tilstande ved nitrering af rustfrit stål gennem modellering”

19:00 Festmiddag

Fredag d. 26/1

9:15- 9:45 Federico Bottoli, Grundfos “Simultaneous sintering and high temperature solution nitriding of duplex stainless steel powders”

9:45-10:15 Emilie Hørdum Valente, DTU Mekanik ”Mikrostruktursoptimering af 3D printet metal”

10:15-10:30 Kaffe

10:30-11:00 Jeppe Hesseldal Otten og Juan Carlos Ceballos, Vestas ”Additiv fremstilling af topologioptimerede strukturelle komponenter til vind industrien”

11:00-11:30 Maria Jose Landeira Østergaard, Haldor Topsøe “3D printing of Haldor Topsøe's spare parts”

11:30-12:00 Uffe Bihlet, FORCE Technology ”Metallurgi og efterbehandling af additive materialer”

12:00-13:00 Frokost

13:00 Generalforsamling i Dansk Metallurgisk Selskab

Dagsorden for generalforsamlingen:

  1. Valg af dirigent
  2. Formandens beretning
  3. Kassereren fremlægger årsregnskabet
  4. Valg af bestyrelse og suppleanter
  5. Indkomne forslag
  6. Eventuelt

                     

 

Find vej til arrangementet

Deltagerliste

Navn Firma/Organisation
Alberto Lapina MAN Diesel & Turbo
Annemette Riis Grundfos Holding a/s
Asger Sturlason Vestas Wind Systems A/S
Casper Clausen AAO Steel
Christian von der Maase Forsvarets Laboratorium
Corina Munch CM MatLab ApS
Dagny Primdahl Teknologisk Institut
Emilie Hørdum Valente DTU Mekanik
Ernst Maahn
Federico Bottoli Grundfos Holding A/S
Grethe Winther DTU Mekanik
Hilmar Danielsen DTU Vindenergi
Jan Brix Svendsen AAO Steel
Jens Henrik Andreasen Institut for materialer og produktion, Aalborg Universitet
Jeppe Hesseldal Otten Vestas Wind Systems A/S
Jesper Vejlø Carstensen MAN Diesel & Turbo
John Hald DTU Mekanik
Kristian Dahl DTU Mekanik
Kristian Lund Jepsen Ramboll Oil&Gas
Kurt D. Pedersen AAO Steel
Mads Brink Laursen TRD Surfaces
Maria Jose Landeira Østergård Haldor Topsøe A/S
Maria Jose Landeira Østergård Haldor Topsøe A/S
Nicolai Ytterdal Juul DTU Mekanik
Niels Bay DTU Mekanik
Niels Skat Tiedje DTU Mekanik
nikolaj zangenberg teknologisk institut
Palle Ranløv
Per Grumsen Rambøll Olie & Gas
Peter Christiansen DTU Mekanik
Peter Kjeldsteen Sintex a/s
Peter Valler Sintex a/s
Povl Brøndsted Brondsted Materials Consult
Pwer Bigum DTU
Ralf Poder Jabra (GN Audio)
René Christensen Alumeco A/S
Sasha Vuckovic Spectral Solutions
Sten Sturefelt Hitachi High-Technologies Nordic
Stig Rubæk Rubæk Metal-Consult
Uffe Bihlet FORCE Technology
Ömer Can Kücükyildiz DTU Mekanik

Kontaktinformationer til arrangør

Dansk Metallurgisk Selskab
fmd@d-m-s.dk